Üşümemek için neler yapmalı?
19 Aralık 2010

AVRUPA’da havalar iyice soğudu. Kış bu yıl da çetin geçecek. Zor kış şartlarını hastalanmadan atlatmak için sıkı giyinmek gerekiyor. Özellikle baş, el ve ayaklar iyi korunmalı. Ama nasıl? İşte kış koşullarına göre giyinme yolları.

Üşümemek için neler yapmalı?
BAŞ BÖLGESİ
Başımızı soğuklardan korumanın en iyi yöntemi şapka takmak. Çünkü vücut ısısının yüzde 35’i başımızdan buharlaşıp uçar. Özellikle çocukların şapka takmaları tavsiye ediliyor. Şapkaların içinin yünlü ya da tüylü kumaş olanı makbul. Baş kadar solunum yollarını da soğuktan korumak önemlidir. Bunun için atkı tavsiye ediliyor. Yünlü atkıları yüzümüzü ve ağzımızı örtecek şekilde boynumuza bağlamalıyız.

ELLER
Ellerimizi en iyi şekilde eldivenlerle koruruz. Burada parmaklı eldivenler yerine baş parmak dışındaki diğer parmakların topluca sokulduğu geniş eldivenler öneriliyor. Çünkü bir arada bulunan parmaklar birbirlerini ısıtırlar. Eldivenlerin su ve rüzgarı geçirmemesine dikkat edilmeli. Ancak nemi içeride tutmaması da önemli. Içi yünlü deri eldivenler soğukta önemli bir koruma görevi üstelenebilirler.

AYAKLAR

Ayakları soğuktan korumak çok önemli. Çünkü ayaklar vücudun bir nevi kaloriferleridir. Bunun için kıs koşullarına göre tasarlanmıs ayakkabılar seçmeliyiz. Kalın ve izolasyonlu topuklu ayakkabılar çok yararlı oluyor. Ayrıca dar ayakkabı alınmamalı. Içinde hava izolasyonu saglanmalı. Iç kısmı çıkarılabilen ayakkabılar da mevcut. Bunları kurutmak, dısarıda ayrıca ısıtmak da mümkün. Ayrıca pamuklu çorap önerilmiyor. Çünkü nemi ve teri emdiginden ayakların üsümesine yol açıyor. Bunun yerine yünlü çoraplar tavsiye ediliyor.

Dikkat: Sitede yer alan haberlerin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!