TürkShow susuyor
8 Mart 2009 / Tuncay YILDIRIM

Köln'de uydu üzerinden yayın yapan TürkShow kanalı 15 Mart'ta kapanıyor. Kanalın sahibi ve genel yayın yönetmeni Mehmet Çoban, kapatma kararına gerekçe olarak Türksat'ın kendilerine tahsis ettiği frekansları iptal etmesini gösterdi.

TürkShow susuyor
TürkShowu büyük emeklerle kurup bugünlere getirdiklerini söyleyen Mehmet Çoban, Kanalımızda her kesimden binlerce kişi, özgürce fikirlerini açıkladı. Ama birilerinin buna tahammülü yok anlaşılan dedi.
Almanya'nın Köln kentinde üç buçuk yıl önce 15 milyon Euro'luk yatırımla kurulan TürkShow kanalı 15 Mart 2009'da kapanıyor. Avrupalı Türklerin ilk uydu platformu olarak kurulan ve bünyesinde TürkShow'un da bulunduğu 16 TV kanalını yayınlayan Türkvizyon paketinin başka bir gruba verilmesi nedeniyle TürkShow yayınlarının 15 Mart'a sona ereceği açıklandı.

AVRUPALI TÜRK'ÜN SESİYDİ

Büyük emeklerle kurdukları kanalın Avrupalı Türkler'in her kesiminin kendilerini özgürce ifade ettiği bir platforma dönüştürdüklerini kaydeden TürkShow Genel Yayın Yönetmeni ve kanalın sahibi Mehmet Çoban konu ile ilgi şunları söyledi:

"Son 6 aydır, Türksat yeni yönetiminin hem ekonomik hem de siyasi baskısı altındayız. Hakkımız olmasına rağmen Türksat'ta bulunan transponder sözleşmemiz uzatılmıyor. Türksat Avrupa'da 'Samanyolu Grubu'yla anlaştı."

HAKKIMIZI İSTİYORUZ

Haklarını mahkemede arayacaklarını belirten TürdkShow'un da bağlı bulunduğu Türkvizyon Platformu Medya Grup Başkanı Özalp Çoban şu açıklamayı yaptı:

“Biz platform olarak Türksat’la iki yılı opsiyonlu toplam 5 yıllık bir sözleşme imzaladık. Daha bu sözleşmenin 2 yıllık opsiyonu bitmeden, Türksat keyfi bir kararla ve hiçbir gerekçe göstermeden sözleşmeyi uzatmıyor ve platformu dağıtmaya karar veriyor. Şimdi burada, Avrupa’nın göbeğinde bir Türk firması olarak 15 milyon Euro’nun üzerinde uydu yatırımı yaptık, daha 10 milyon Euro borcumuz var. Yaklaşık 150 işyeri istihdamı var."

Dikkat: Sitede yer alan haberlerin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!