Macar-Türk dostluk parkı
30 Mart 2008

Macaristan'ın Zigetvar şehrinde yapılan Macar-Türk Dostluk Parkına turistler büyük ilgi gösteriyor.

Macar-Türk dostluk parkı
Macaristan’ın  Zigetvar şehrinde 1994 yılında açılışı 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel  ve dönemin Macaristan Cumhurbaşkanı Arpad Göncz tarafından yapılan  Macar-Türk Dostluk Parkına turistler büyük ilgi gösteriyor. 5 bin metrekare alanda yapılan dostluk parkında, 1566 yılında  Zigetvar Savaşı’nda hayatını kaybeden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan  Süleyman ve yine aynı savaşta ölen Macar kahramanı Miklos Zrinyi’nin,  Türkiye Kültür Bakanlığı tarafından yapılan dev büstleri bulunuyor.

1994 yılında 99 yıllığına Türkiye Cumhuriyeti’ne kiralanan park,  Zigetvar şehrinin önemli turistik yerlerinden biri oldu. Zigetvar şehrinin hemen girişinde bulunan parka sadece Macar  ziyaretçiler değil yabancı turistler de büyük ilgi gösteriyor.  Öğrenciler otobüslerle gelerek parkı geziyor. Ziyaretçiler, 1566 yılında  bir birleriyle savaşanların şimdi yan yana duran büstleri önünde hatıra  fotoğrafı çektiriyor.

Türkiye’nin Fahri Konsolosu Laszlo Horvath, Kanuni  Sultan Süleyman’ın iç organlarının da gömülü olduğu parkın  genişletilmesi amacıyla bir proje olduğunu ve 2010 yılına kadar  yapılmasının öngörüldüğünü açıkladı. Parkın şehre yerli ve yabancı turistin ilgisini artırdığını  belirten Horvath, Zigetvar ekonomisine önemli katkı sağlayan parkın  yanına bir Türk restoranı ile dinlenme tesisinin yapılmasına çalıştığını  söyledi.Kaynak: hurriyet.de
Dikkat: Sitede yer alan haberlerin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!