22 Kasım 2011 - / ANKARA
380 bin Mavi Kartlı'nın sorunu çözülecek

BAŞBAKANLIK Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemindeki Mavi Kart yasasıyla bu yasadan önce Mavi Kart aldığı için sorun yaşayan 380 bin kişinin sorunlarının da çözüleceğini açıkladı.

Meclis gündeminde yasalaşmayı bekleyen Mavi Kart yasasıyla ilgili bilgi veren Başkan Yurtnaç, tasarının yasalaşmasıyla birlikte daha önce Mavi Kart almış 380 bin kişinin nüfus kütüğü sorununun çözüleceğini açıkladı.

Neler değişecek
Mavi Kart uygulamasının, Almanya, Avusturya ve Danimarka'nın çifte vatandaşlığı kabul etmemesi üzerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarak yaşadığı ülkenin vatandaşlığını kabul eden gurbetçilere vatandaş gibi işlem görmeleri için kimlik kartı verilmesini içerdiğini ifade eden Başkan Yurtnaç, şöyle konuştu:

"Ama bu kartın uygulamasında sorunlar yaşandı. Bu nedenle daha sonra Türkiye'ye gelen bir Mavi Kart sahibi, bankada hesap açtıramıyor, cep telefonu hattı bile alamıyor. Şu anda Meclis'te olan düzenlemeyle, yurtdışı vatandaşlar kütüğü oluşturulacak. Böylece vatandaşlıktan çıkmış olanların, vatandaşlıktan çıkmış olduğu tarihten sonraki her durum, doğum, ölüm bu kütüğe işlenecek. Düzenlemeyle Mavi Kart sahiplerinin yeni doğan çocukları da Mavi Kartlı olacak. Mavi Kart sahipleri, vatandaş olmadığı için askerlik yapmayacak ve Türkiye'deki seçimlerde oy kullanamayacak."Dikkat: Sitede yer alan haberlerin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!