16 Ağustos 2012 -
En iyi dijital oyun Yerli kardeşlerin

Dünyadaki dijital oyun meraklılarının akın ettiği Köln’deki Gamescom Fuarı’nda Faruk, Avni ve Cevat Yerli kardeşlerin ürünü Crysis 3, üç dalda en iyi oyun ödülünü aldı.

ALMANYA’nın Köln kentindeki fuar merkezinde dün açılan ve beş gün sürecek dijital oyun sektörünün öncüsü Gamescom Fuarı’nda milyonları peşinde sürükleyen oyunların yeni versiyonlarının Avrupa ve dünya prömiyerleri yapıldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 600’den fazla teknoloji firmasının katıldığı fuarda Türkiye beş firmayla temsil ediliyor. 14 futbol sahası büyüklüğündeki alana kurulan fuarda bu yıl online ve mobil oyunlar ön plana çıkıyor. Toplam 330 yeniliğin sergilendiği fuarda, Köln Fuar İdaresi üç dalda en iyi oyun ödülünü, Crytek’in sahibi Faruk, Avni ve Cevat Yerli kardeşlerin ürünü olan Crysis 3’e verdi.

Ödül avcıları
Daha önce de eski versiyonlarıyla çok sayıda ödül alan Crytek’in CEO’su Avni Yerli, “Crysis ile en iyi bilgisayar oyunu, en iyi Xbox 360 oyunu ve en iyi online oyun seçildik. Bu yüzden çok gururluyuz. Eğlence sektörü artık eve bağlı değil taşınabilir olmaya başladı, daha çok internet üzerinden oynanan online oyunlar ön planda. Biz de teknolojimizi ve stratejimizi buna göre geliştiriyoruz. Gerek oyunlarımız gerekse teknolojimiz ile her zaman zirvede olmak istiyoruz. Bu sektörde Türkler şu an pek yok ama ilerde daha çok olacağını düşünüyoruz, çünkü bu alanda çok yetenekleri gençlerimiz var. Gerek Almanya gerekse dünyanın çeşitli firmalarında ? çalışan Türk arkadaşlarımız var. Biz üç kardeş bu firmayı kurarak hem Türk hem Alman kültüründen ortak bir kültür yarattık ve iki ülkeyi de temsil ediyoruz” dedi.

Türkiye önemli bir pazar
CRYTEK Türkiye sorumlusu Serhat Bekdemir, “Prensip olarak tüm oyunlarımızı devletimizin de desteğiyle Türkçe çıkarmaya devam edeceğiz. Türk oyun sektörü son yıllarda çok hızlı bir büyüme gösteriyor. Genç nüfusumuzdan dolayı dünyanın en büyük firmaları Türk piyasası ile yakından ilgileniyor. Türkiye’de şu an 200 ile 300 milyon Euro arasında bir piyasa olduğu tahmin ediliyor, bu da Türkiye’yi dünyadaki önemli pazarlardan biri haline getiriyor” diye konuştu.


Dikkat: Sitede yer alan haberlerin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!