Yimpaş mağdurları AİHM'ye gidiyor
11 Ocak 2009

Bremen'de Kombassan ve Yimpaş'a 3 milyon mark (1,5 milyon Euro) para kaptıran yeşil sermaye mağdurları 3 yıl önce Ankara'da Kombassan ve Yimpaş'a açtıkları davayı kaybettiler. 12 mağdur adına konuşan Baki Deniz, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gitmek için avukatımıza vekalet verdik" dedi.

Yimpaş mağdurları AİHM'ye gidiyor
Almanya'nın Bremen kentinde yeşil sermayeye yaklaşık 3 milyon eski Alman Markı (1,5 milyon Euro) para kaptıran 12 Türk vatandaşı, paralarını almak için 3 yıl önce Ankara'da açtıkları davayı   kaybettiler. Yeşil sermaye mağdurları haklarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM)arayacaklarını söylediler.

Mahkeme bizi şok etti

Bremen'de yaşayan 52 yaşındaki Baki Deniz, yeşil sermayeye toplam 245 bin Alman Markı kaptırdığını, kedisiyle birlikte 12 arkadaşının ise toplam 3 milyon markı'nın gittiğini söyledi. Kaybettikleri paraları geri alabilmek için Ankara Barosu avukatlarından Hüseyin Buzoğlu'na 3 yıl önce verdikleri vekaletle Kombassan ile Yimpaş hakkında dolandırıcılık suçundan dava açtıklarını anlatan Kayserili Baki Deniz, 'Bir hafta önce gelen haberle yıkıldık.

Avukatımız davayı kaybettiğimizi söyledi. Biz ilk mahkemeyi de kaybetmiş bir üst mahkemeye başvurmuştuk. Son mahkemeyle Türkiye'de hakkımızı arama şansımız bitti. Ben ve arkadaşlarımız umutluyduk. Çünkü dolandırıldık ve giden para az değil' dedi.

AİHM'ye gidiyoruz

Bazı arkadaşlarının bir milyon mark dolayında parasının gittiğini, giden paralarla insanların mağdur ve perişan olduğun belirten Deniz, 'Bazı insanların oyununa gelerek Kombassan ile Yimpaş'a para yatırdık. Bana Türkiye'de iş kuracaklarını, işsiz insanlara ekmek kapısı açacaklarını böylelikle sevaba gireceğimi söylediler. Benim gibi bir çok arkadaşıma da aynı oyunu oynadılar.

Ancak işin aslı sonra çıktı. Paralar verildikten sonra aracılar da, şirketlerde buhar oldu. Mahkeme yoluyla hakkımızı alırız dedik olmadı. Türkiye bizi suçlu buldu. 12 mağdur olarak avukatımız Hüseyin Buzoğlu'na AİHM'ye başvurması için vekalet verdik" diye konuştu.


Kaynak: hurriyet.de
Dikkat: Sitede yer alan haberlerin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!