Boşanma yasası değişiyor
23 Ağustos 2008

Almanya'da hükümet boşanan çiftlerin mal varlıklarının taksimi, emeklilik haklarının adil paylaşımı gibi konuları düzenleyen yasada reforma gidiyor.

Boşanma yasası değişiyor
Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Adalet Bakanı Zypries,  boşanma sonucu malların ve hakların adil bir şekilde paylaşımı hedeflediklerin söyledi. Bakan, kabinede onaylanıp meclise sevk edilen taslağın 1 Eylül'de yürürlüğe girmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.
Edinilen bilgiye göre, Almanya'da yılda ortalama 200 bin çift boşanıyor. İstatistiklere göre 2006 yılında açılan davaların yüzde 55,8’ini kadınlar, yüzde 36,2’sini ise erkekler açtı. 1 Eylül 2009 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen yasa ile eşlerin malvarlıklarını kaçırmalarını ve gizlemelerini engellenecek. Almanya'daki geçerli uygulamada malvarlığı paylaşımı için boşanma tarihi esas alıyor. Yeni taslakta tarih, boşanma davasının açıldığı gün olarak kabul edilecek. Boşanma halinde malvarlığının adil paylaşımı için de bir eş evliliği öncesinde borçlanmış ve evlilik sırasında çiftler birlikte borçları ödemişse bu malvarlığı paylaşımı sırasında yapılacak hesaplamalarda  dikkate alınacak. Mevcut uygulamada eşinin evlenmeden önceki borcunu borcunu ödemeye destek veren kişi boşanmadan sonra mal paylaşımında kazanımlarını paylaşmak zorunda kaldığı kaydedildi.


Kaynak: hurriyet.de
Dikkat: Sitede yer alan haberlerin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!