Budapeşte'te Türk şehitleri anıldı
19 Mart 2008

Şehitleri Anma Günü çerçevesinde Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yatan Türk şehitleri de anıldı.

Budapeşte'te Türk şehitleri anıldı
Birinci Dünya Savaşında Galiçya Cephesinde şehit düşen 480 Türk askerinin mezarı Budapeşte’de bulunuyor. Türkiye büyükelçiliği tarafından Türk Şehitliğinde düzenlenen törene Büyükelçi Umur Apaydın, Askeri Ataşe Kurmay Albay Zorlu Topaloğlu, Macaristan Savunma  Bakanlığı adına Tuğgeneral Ferenc Horvath, Macar-Türk Parlamenterler  Dostluk Grubu Macar Başkanı Andras Kelemen, Azarbaycan Büyükelçiliği  mensupları, Türk-Macar Sanayi ve Ticaret Odası üyeleri, Macar  türkologlar ve Budapeşte’de yaşayan Türk vatandaşları katıldı.  

Anma töreni İstiklal Marşının okunmasıyla başladı, ardından Macar  milli marşı çalındı. Büyükelçi Apaydın’ın konuşmasının ardından, Macaristan  Savunma Bakanlığı askeri tören bölüğü askerleri tarafından taşınan  çelenkler bir bir anıta konuldu ve şehitler için saygı duruşunda  bulunuldu. Büyükelçi Apaydın, Macar Tuğgeneral Horvath ve Macar milletvekili  Kelemen, şehitlik defterini imzaladı.  

Apaydın, vatanlarını koruma pahasına canlarını veren Türk  askerlerini unutmadıklarını, Budapeşte’de ve tüm dünyada yatan Türk  şehitlerini yad ettiklerini belirtti.  Anma törenine katılan yaklaşık 200 kişi, tören sonunda anıt önünde  hatıra fotoğrafları çektirdi.
     Kaynak: hurriyet.de
Dikkat: Sitede yer alan haberlerin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!